Найстаріша книгарня у світі

Упевнений, ви не знали, що найстаріша книгарня у світі знаходиться в Лісабоні. Він називається «Livraria Bertrand», і зовні виглядає зовсім непомітним.

Тим не менш, магазинчик дуже любимо португальцями за свою історію. І за те, що він досі у строю! Ну що, хочете дізнатися як виглядає найстаріша книгарня у світі?

До речі, якщо ви не знали, «книгарня» по-португальськи звучить як «ліврарі́я» (livraria) — від слова «лівру» (livro) — «книга». Офіційно з 2010-го року Livraria Bertrand зареєстрована в Книзі Рекордів Гіннесса як найстаріший діючий книгарня. Можете уявити, він працює з 1732 року!

Самый старый книжный магазин в мире

Як так вийшло? Давайте розбератися.

Від книжкової крамниці до світового бренду

Свою історію найстаріша книгарня у світі веде від французьких букіністів — книготорговців, що наповнили Лісабон на початку XVIII століття. Одним із них був Pedro Faure, який відкрив на старості років у центрі португальської столиці книжкову лавку імені себе. Вона була там, у районі Шиаду, зовсім неподалік поточного розташування відомого магазину.

Насправді початок історії досить туманний, тому що в різних джерелах плутаються родинні зв’язки, імена та дати, встановити які, за давністю років, дуже важко. Але задовольнятимемося тим, що маємо.

У 1742-му році до Лісабона прибуває П’єр Бертранд (Pierre Bertrand), який, будучи земляком Педру, подає великі надії на місце наступника цінного бізнесу у літнього власника. Педру, щоб зміцнити зв’язки, навіть видає свою дочку заміж за П’єра. Пізніше до П’єра приєднується його молодший брат Жан Жозеф (Jean Joseph) зі своєю дружиною Марі (Marie). Все сімейство продовжує розвивати магазин, до назви якого додається «… брати Бертранд» — «Pedro Faure & Irmãos Bertrand».

Літній засновник ліврарії помирає 1753-го, через що фірма знову змінює назву на «Irmãos Bertrand».

Мощнейшее лиссабонское землетрясение 1755-го года не обошло стороной популярный книжный магазин: здание, в котором он находился, превратилось в руины. Бизнес едва не пошел под откос, но в конечном счете братьям удается найти новое помещение в районе Alcântara — западнее разрушенного центра.

И уже в 1773-м, после масштабной реконструкции района Баиша и центра Лиссабона, Livraria Bertrand находит новый дом. С тех пор расположение магазина не менялось. Интересно, что улица, на которой находится самый старый книжный магазин в мире несколько раз меняла своё название. Топоним Rua Garrett, в честь известного португальского писателя, появился только в 1880-м году.

После смерти братьев Бертранд магазин переходит от родственника к родственнику начиная с жены младшего брата Мари. К слову, уже тогда эта книжная лавка была известна далеко за пределами Португалии. Магазин почитался за богатый и, что немаловажно, ценный ассортимент книг, многие из которых можно было заказать почтой по стране и заграницу.

У XIX столітті весь район Chiado переживає сплеск культурного життя Португалії. Відкривається оперний театр São Carlos, з’являються нові видавництва, газети, журнали. Відчиняють двері численні кафе-клуби, де зустрічаються відомі поети, письменники, театрали, журналісти.

Livraria Bertrand також стає одним із центрів тяжіння літературних кіл. У зали магазину часто заходили Алешандре Еркулану (Alexandre Herculano), Мануел Бокаже (Manuel Bocage), Еса де Кейрош (Eça de Queiroz) та багато інших.

З 1860 року, після смерті останнього з сім’ї Бертранд, магазин переходить до рук букініста Жозе Фонтана (José Fontana), засновника місцевої соціалістичної партії. У 1876-му році, хворий на туберкульоз і Жозе, який розчарувався в політиці, чинить самогубство. Власник пустив собі кулю в рот із револьвера в одному із приміщень ліврарії.

Livraria Bertrand в 1940-е года. Фото CML

У XX-му столітті найстаріша книгарня у світі починає ходити по руках. Livraria Bertrand отримала свою друкарню, але здебільшого переходила від одного видавництва до іншого.

У 1938 році відкрився перший магазин Bertrand в Порту. Колись маленький магазин поступово перетворюється на мережу.

Найстаріша книгарня у світі сьогодні

Сьогодні Livraria Bertrand працює у всій Португалії. У мережу входить понад півсотні книгарень, а також є чудовий онлайн-магазин. Мережа також має власне видавництво.

А цей перший магазин у районі Шіаду досі працює! Звичайно, після встановлення рекорду в Книзі Гіннеса, до нього заходить багато туристів. Але все ж таки більшість відвідувачів — самі португальці. Справа в тому, що тут дуже люблять паперові книги, навіть молодь. Якщо є попит — то буде пропозиція!

Livraria Bertrand - самый старый книжный магазин в мире

Інтер’єр усередині пережив кілька реставрацій, але загалом за минулі 100 років особливо не змінився. Збереглася унікальна атмосфера і це важливо. Як багато років тому, книги тут — головний об’єкт поклоніння.

Багатьох дивує розмір магазину. Справа в тому, що зовні Livraria Bertrand здається невеликою книжковою лавкою. Але якщо зайти всередину, то відкривається довга галерея проходів, яка кудись іде вглиб будівлі. Точніше будівель. Так, найстаріша книгарня у світі займає перший поверх одразу трьох (!) будівель.

Магазин складається з семи залів, кожна з яких присвячена конкретному португальському письменнику: Aquilino Ribeiro, José Saramago, Eça de Queiroz, Almada Negreiros, Alexandre Herculano, Sophia de Mello Breyner Andresen.

Остання зала, де обладнане невелике кафе, присвячена Fernando Pessoa. Тут можна випити філіжанку кави або келих вина попутно почитуючи один із творів великого поета. Саме в цьому залі вчинив самогубство Жозе Фонтану.

На стінах залів можна ознайомитись із короткою історією знаменитого місця. Ось що, на думку поточних власників, встиг пережити магазин:

 • один землетрус;
 • одну громадянську війну;
 • дев’ять королів;
 • одне вбивство монарха;
 • шістнадцять президентів;
 • три республіки;
 • шість державних переворотів;
 • дві світові війни;
 • зведення стіни … та її падіння;
 • об’єднання Європи;
 • запровадження євровалюти.

В основному в магазині продаються книги португальською мовою. Є кілька полиць з книгами англійською та французькою. Майже ціла зала присвячена книгам для дітей. Також у португальському перекладі можна знайти багатьох російськомовних авторів, включаючи класиків.

І, звичайно, є настільні ігри та просто приємні сувеніри.

За традицією, щосуботи біля стін Livraria Bertrand проходить невеликий книжковий ярмарок, де можна купити книжки за низькими цінами, старовинні екземпляри, марки, і все подібне.