10 цікавих фактів про книги

Дані за минулий рік показують, що дорослі американці щодня витрачають у середньому три з половиною години на перегляд телевізора. При цьому те ж саме дослідження стверджує, що телевізор може знизити ваш IQ, а ось читання, навпаки, здатне зняти стрес, покращити пам’ять і навіть запобігти хворобі Альцгеймера.

У своїй книзі «Короткі відповіді на великі запитання» (2018) письменник, директор з наукової роботи Центру теоретичної космології Кембриджського університету Стівен Хокінс стверджує: «Якщо ви складатимете нові публіковані книги в ряд, за нинішніх темпів виробництва вам доведеться рухатися зі швидкістю дев’яносто миль за годину (~145 км/год. — прим. ред.), щоб не відставати від кінця лінії».

Читання, незважаючи ні на що, залишається найпопулярнішим у світі хобі, тому ми зібрали для вас деякі цікаві книжкові факти: від історії про найбільшу бібліотеку у світі до походження терміна «книжковий хробак».

10. Бібліофобія

картинка Arlett

Бібліофобія – незвичайний страх перед книгами та читанням. Хтось боїться змісту книги, хтось — тримати її в руках, а хтось навіть просто перебувати в бібліотеці. Дехто може боятися читати вголос — у них це викликає тремтіння, пітливість і навіть сльози. Школярі, які страждають на бібліофілію, іноді пропускають заняття, щоб уникнути стресу. Лікування буває важким, якщо не встановлена ​​основна причина: можливо, хтось був змушений постійно читати, коли був дитиною, або у нього спостерігалися проблеми з навчанням, і йому було важко читати вголос.

Підтипи цієї фобії: «міфобія», страх хибних тверджень, і «метрофобія» — страх поезії. А ще є абібліофобія, фактично, повна протилежність бібліофобії — це коли боїшся, що книг для читання не вистачить.

9. Найдорожча книга

картинка Arlett

У 1994 році Білл Гейтс купив «Кодекс Лестер» Леонардо де Вінчі за 30,8 мільйона доларів, що зробило цю книгу найдорожчою з будь-коли куплених.

Великий шанувальник Леонардо да Вінчі, Гейтс запевняє:

«В епоху безкоштовних записів у Вікіпедії та відео на YouTube задовольнити вашу цікавість легше, ніж будь-коли. Іронія в тому, що нам може нагадувати про чудеса сучасного життя людина, яка жила 500 років тому».

Після покупки кожну сторінку відсканували для створення цифрової версії «Кодекса Лестера», яку тепер можна читати в інтернеті — а шпалери та заставки Кодексу стали частиною Windows 98.

8. Найбільший бібліотечний штраф

картинка Arlett

Найбільший у світі штраф за прострочену бібліотечну книгу, який потрапив до Книги рекордів Гіннесса, становить 345,14 долара (203,29 фунта стерлінгів) — ця сума зросла з пені по 2 центи на день за книгу дитячих віршів «Дні та справи». Штраф було виписано у Публічній бібліотеці Іллінойсу, США. Книгу мали здати 19 квітня 1955 року, але лише через 47 років її виявила в будинку своєї матері мешканка Іллінойсу. Чек із сумою, що належить за прострочення, був подарований бібліотеці.

Самій бібліотеці 145 років, вона була відкрита у 1875-му. Якби книгу взяли тоді, штраф міг би перевищити 1000 доларів. До речі, сьогодні 92% бібліотек у США накладають штрафи, які мають нагадувати читачам про їхню відповідальність.

7. Бібліосмія

картинка Arlett

Бібліосмія — це реальний термін, що позначає ефект, який запах книги робить на людину, що читає. Деякі люди вважають його важливою частиною читання, якої геть-чисто позбавлені електронні книги.

Рей Бредбері був упевнений, що «електронні книги не мають майбутнього, тому що це не книги. Вони пахнуть як паливо, що згоріло». У «451 градусі за Фаренгейтом» (1953) спалювання книг було способом боротьби з революційною чи неугодною владою ідеями.

Запах, який ми асоціюємо з книгами, спричинений хімічними реакціями у папері. Багато хто вважає, що чим старша книга, тим краще вона пахне, але для поціновувачів бібліосмілії кожна книга має свій запах. До речі, опитування, проведене в 2015 році британським товариством аматорів книги, показало, що тільки 10% респондентів віддають перевагу електронним книгам, тоді як 71% взагалі ніколи не користувалися електронною книгою.

6. Балансування із книгою на голові

картинка Arlett

Світовий рекорд Гіннесса з масового балансування з книгою на голові було поставлено в Австралії 13 листопада 2012 року. Книжки одночасно утримували на своїх головах 998 людей.

11-річна Даніель Ді Масі, яка була автором ідеї та організатором, сказала, що її метою було «Підвищити рівень грамотності дітей з числа корінних народів в Австралії та зробити щось, щоб надати книги громадам, які їх потребують. Сподіваюся, захід вийшов веселим і надихнув когось займатися благодійністю й надалі».

Було це так: 998 учениць та вчителів із коледжу в Північному Сіднеї замість читання поклали книги на голову. Пройшовши п’ять метрів, вони побили попередній аналогічний рекорд, встановлений на Філіппінах у 2008 році — а використані в акції книги пізніше передали дітям Кенії і Танзанії.

5. Перша книга, написана на друкарській машинці

картинка Arlett

Історики сходяться на думці, що «Життя на Міссісіпі» Марка Твена (1882) була першим машинописним рукописом, надісланим видавцеві. У своїй автобіографії Марк Твен не лише пишається тим, що «був першою людиною у світі, у якої колись був домашній телефон», а й з гордістю стверджує, що «був першою людиною у світі, яка застосувала друкарську машинку в літературі».

Твен випадково називає «Пригоди Тома Сойєра» першою такою книгою, і цю інформацію можна часто зустріти у різних статтях. Проте історик машинок, що пишуть, Дерріл Рер стверджує, що саме «Життя на Міссісіпі», написане на «Ремінгтоні № 2», було першим.

27-річна американка Келлі Сіммс нещодавно знайшла перше видання цього роману у простому букіністичному магазині. Куплена за 5 доларів книга має ринкову вартість у 3000, але власниця стверджує, що не продасть книгу за жодні гроші. «Справжня вартість книги — цікава тема, але це неважливо. Ця книга безцінна для мене через свій вік і мою радість від того, що я її знайшла».

4. Найбільша бібліотека у світі

картинка Arlett

Бібліотека Конгресу, розташована у Вашингтоні, є найбільшою бібліотекою у світі. Вона була заснована в 1800 після того, як новий національний уряд був переміщений з Філадельфії до Вашингтона. Актом Конгресу на купівлю книг було виділено 5000 доларів, проте в 1814 будівля Капітолію було спалено, і основна колекція з 3000 томів загинула у вогні. Наступного року Конгресу передали книжки з особистої бібліотеки Томаса Джефферсона, у якій налічувалося 6487 книжок.

Сьогодні в бібліотеці Конгресу три будівлі, з’єднані підземними переходами: будівля Томаса Джефферсона, будівля Джона Адамса і меморіальна будівля Джеймса Медісона. Фонд бібліотеки становить понад 38 мільйонів книг 470 мовами, а загальна довжина книжкових полиць сягає майже 1200 км. Щодня до колекції додається близько 10 000 томів.

3. Найдовший роман

картинка Arlett

Роман «У пошуках втраченого часу» («La recherche du temps perdu», фр.) був написаний французьким письменником Марселем Прустом і опублікований у семи томах, випущених у період з 1913 по 1927 рік.

Перша частина, «У напрямку Свану» («Du côté de chez Swann», фр.). була відкинута видавцями, тому Пруст вирішив видати книгу сам. Його батько був великим доктором, який успішно переміг холеру у Франції, і Пруст якось сказав: «Якби я міг принести людству стільки ж користі книгами, скільки мій батько зробив своєю роботою».

Сім томів цього роману містять 1 267 069 слів, а передбачувана кількість символів становить 9 609 000 (з урахуванням пробілів). До речі, це вдвічі більше, ніж кількість слів у «Війні та світі».

2. Книжкові хробаки

картинка Arlett
Bookworm_traces/ wikimedia

Іронічне чи зневажливе прізвисько книгочея, що проводить увесь вільний час за цим заняттям — «книжковий черв’як», — не з’явилося з нізвідки, хоча насправді немає жодного виду черв’яків, які могли б харчуватися сторінками. Проте деяких комах, які здатні шкодити книгам, справді так називають. До них відносяться, наприклад, кілька видів молі та жуки-точильники. Ці комахи із задоволенням поїдають плетіння та паперові листи.

Раніше прізвисько «книжковий хробак» вважалося образою: так називали егоцентриків, які надавали перевагу спілкуванню з людьми книги. Сьогодні ж це швидше невинне прізвисько особливо захоплених любителів книжок: такі люди можуть сісти та прочитати словник просто щоб щось почитати.

1. Найпопулярніша книга

книга

Хоча точну кількість проданих екземплярів порахувати неможливо, Біблія, вперше опублікована в 1450-х роках, без сумнівів, є книгою всіх часів, що сама продається. Опитування, проведене Біблійним суспільством, показало, що в період з 1815 по 1975 було продано більше 2,5 мільярда примірників. З тих пір ці цифри, мабуть, подвоїлися.

Ну а серед сучасних книг особняком стоїть серія про Гаррі Поттера, перший роман якої, Гаррі Поттер і філософський камінь, був опублікований в 1997 році; до січня 2020 року сага Джоан Роулінг продалася тиражем понад 500 мільйонів екземплярів. Вона також перекладена 80 мовами, при цьому перша книга серії залишається одним з найпопулярніших романів в історії.

До речі, популярності цих книг не завадили жодні заборони: Біблія заборонена в 52 країнах, а у Гаррі Поттера не все гладко в Америці — католицька шкільна політика забороняє пропаганду магії, заклинань і прокльонів.